Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ChvojnicaHľadať
 
 

Rozhladňa Žalostiná

Buď pozdravený a vítaný každý, kto s dobrým úmyslom prichádzaš.

Narodila som sa v mesiaci máj – jún 2009. Môj krst musel byť z dôvodu nepriazne počasia preložený z 27.júna na 4.júla 2009. Moje stanovisko je na vrchu Žalostiná na kóte 622 (niektoré pramene uvádzajú 625 ) metrov nad morom. Meriam čosi okolo 6 metrov a moja vyhliadková plošina je umiestnená 4 metre nad zemou. Z nej môžete za pekného počasia vidieť veľa zaujímavého. Predovšetkým moju rodnú milovanú obec Chvojnicu od Havrana až po Vývoz. Ako na dlani ,,mjesto“ –teda susednú obec Vrbovce. Kopce, ktoré Vrbovce obopínajú majú poetické názvy - podľa riekanky: Žalostiná-stryná, Pecková-ujčiná , Ostrý Vrch – strýček a Vesný – ujčíček. Aj moje meno, podľa povesti, je odvodené od toho, že raz mati dcérku na studničku po vodu poslala. Lenže švárne dievča sa pri studničke s milým zahovorilo. Keď dlho nechodilo, mati dcérku prekliala slovami ,,bodaj by si tam skamenela“. Len čo to vyriekla, kliatba sa splnila a zo spanilej devy chladný kameň zostal. Mati sa vybrala dcérku hľadať, chodila po vrchu, vlasy si trhala a žalostne nariekala: Ach já žalostná prežalostná, čo som to porobila. Jej plač a stonanie sa dodnes, najmä v zime stále ozýva a kvíli...(či to vietor zavíja, posúďte sami...)

Ďalej môžete zazrieť vežu zrúcaniny hradu Branč ( za Peckovou), ak však podídete bližšie k druhému vrcholu Žalostinej ( 618), môžete ho vidieť celý. V diaľke na východnom horizonte uvidíte Bradlo s mohylou M.R. Štefánika, hrad Tematín, Veľkú Javorinu, pohorie Považský Inovec, Moravsko – sliezske Beskydy. Susednú Moravu –Blatnicu so svätým Antonínom, Veselí nad Moravou, Strážnicu, Rohatec, Hodonín. V diaľke Buchlovský hrad, Uherský Ostroh s jazerami, Uherské Hradište a veľa ďalších dedín. Pri ďaľšom pohľade môžete zazrieť chladiace veže elektrárne Dukovany, Pálavu s jazerami, veže veterných elektrární v Rakúsku, ba i predhorie Álp. Za Havranom kopce Malých Karpát, Rohožník, Senicu...a určite ešte veľa ,veľa nemenej zaujímavého.

No a ešte by som Vás o niečo poprosila: Keďže mi dali moji tvorcovia práve takúto podobu - nevylepšujte ju prosím žiadnymi nápismi a maľbami, neskúšajte na mne ostrosť svojho nožíka, radšej si ukrojte chlebíka a slaninky z batôžka, čo ste si priniesli. A už v žiadnom prípade mňa, ani seba nezohrievajte ohníkom. Neznečisťujte moje okolie, netrhajte kvety, neničte vzácny chrám prírody, ktorá sa sem znovu vracia v svojej jedinečnej a neopakovateľnej podobe po nie práve najšťastnejšom a najšetrnejšom gazdovaní rokov minulých.

 

Žalostiná

 

Geomorfologický celok:   Biele Karpaty

Nadmorská výška:   621,4 m              

Výška rozhľadne:    6,7 m

Výška vyhliadkovej plošiny: 4,3 m

Rok výstavby:         2009

Materiál:                 drevo

Vstup:                    voľný

Obec:                     Chvojnica

Okres:                    Myjava

Kraj:                      Trenčiansky

Turistická mapa:    VKÚ č. 149 Chvojnická pahorkatina - Skalica

                              SHOCart č.1074 Biele Karpaty, Považský Inovec

GPS:                        48° 49´ 03.5 ´´ S   17° 25´ 38.6´´ V

Webová stránka:      www.chvojnica.sk  

 

   Pri výstupoch na svahy s rozhľadňami sa nám často javia  posledné stovky metrov k vrcholu  čoraz strmšie. Pri rozhľadni na Žalostinej to je naopak: zrazu sa stúpanie zmenší a my kráčame po takmer plochom teréne. Táto skutočnosť sa ale nijako neodráža na kvalite výhľadov z rozhľadne.

      Žalostiná je územím európskeho významu. Na jej úbočiach, poznačených viacerými zosuvmi pôdy,  rastú vzácne rastlinné druhy, napríklad vstavačovité (hmyzovník Holubyho, vstavač vojenský, vstavač mužský, vstavač počerný a i.) a žijú tu viaceré ohrozené živočíchy. Možno tu vidieť i užovku hladkú. Na severe a západe vrchu je chránené povodie potoka Chvojnica, na juhovýchodnom svahu prírodná pamiatka Žalostiná, na východnom prírodná pamiatka Bučkova jama a na severovýchodnom svahu prírodná pamiatka Štefanová.      Rozhľadňa na Žalostinej bola  prvou  rozhľadňou v myjavskom regióne.  Vybudovala ju obec Chvojnica a začiatkom júla  2010 ju slávnostne odovzdala verejnosti do užívania.

Prístup

Trávnatý, už stáročia odlesnený vrchol Žalostinej leží v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty, len asi  kilometer od hraníc s ČR.  Výstup  naň  vedie  neznačkovaným svahom z osady Hate (0:25 h). Pri ceste autobusom z Vrboviec treba vystúpiť na rázcestí pred Chvojnicou a prejsť po asfaltke pol kilometra doprava k osade Hate.  Peší výstup z Vrboviec do osady Hate po modro značkovanej trase, ktorá vedie k štátnej hranici a ďalej do ČR, trvá 1:00 h.

Výhľad

Na zastrešenú vyhliadkovú plošinu vedie schodisko s 20 schodmi. Z veže je kruhový rozhľad. Na východe  vidno Veľkú Javorinu, vpravo od nej rozhľadňu na Poľane,  Ostrý vrch s veternou elektrárňou, obec Vrbovce a v diaľke vpravo od nej zrúcaniny Čachtického hradu, na juhovýchode Považský Inovec,na juhu Senicu a na západe Břeclav a Pavlovské vrchy.

Zaujímavosti v okolí

Zdatným peším turistom sa ponúka možnosť navštíviť 11 km vzdialený veterný mlyn v Kuželove  a vidieť expozíciu v jeho vnútri. Trasa k nemu vedie po modro značkovanom chodníku z osady Hate na štátnu hranicu a odtiaľ doprava po červeno značkovanej trase do sedla U tří kamenů. V sedle treba odbočiť doľava na zelenú trasu (spolu 2:45 h). Od mlyna vedie asfaltka k 4 km vzdialenej žel.stanici Vrbovce (1:00 h). Inou možnosťou pre motorizovaných záujemcov a cyklistov je návšteva turistickej rozhľadne Drahy pri obci Javorník (6 km od žel.stanice Vrbovce na sever) alebo rozhľadne v lokalite Poľana. V blízkosti železničnej stanice Vrbovce, v časti Šance osadili pamätník, pripomínajúci, že sa tu 18.9.1848 pred bojom sústredili slovenskí dobrovoľníci.

 

Rozhľadňa na Žalostinej

Pohľad z rozhľadne na Ostrý vrch a Vrbovce

Na svahoch Žalostinej. Podľa povesti vraj  jedna mať  prekliala svoju dcéru po tom, čo ju odoslala po vodu a ona sa dlhšie nevracala, lebo sa zahovorila s pekným mládencom. Dcéra sa premenila na studničku  a nešťastná matka odvtedy neustále žalostne plakala. Tak vraj vznikol  názov kopca Žalostiná

Veterný mlyn v Kuželove

Pamätník v lokalite Šance

Panoramatický pohľad smerom na juh

 

 


 
  • IMG_8815.jpg

    Rozhľadňa Žalostiná


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka